baner

BRATISLAVA - hlavné mesto SR


Michal Roman8. apr. 2013 Viac ako dve tisícročia sa píšu dejiny Bratislavy. Od roku 1291 slobodné kráľovské mesto sa pýši tým, že takmer 300 rokov bolo korunovačným mestom uhorských kráľov. Bratislava má v porovnaní s inými mestami Slovenska v talóne niekoľko prvenstiev – tu bola založená prvá humanitná univerzita Academia Istropolitana kráľom Matejom I. Korvinom (1465) – tu sa nachádza najstaršia radnica (15. storočie); v rokokovom Apponyiho paláci sú zbierky najstaršieho mestského múzea (1868) – a tu bol založený najstarší verejný park v Európe (1776), dnešný Sad Janka Kráľa na pravom brehu Dunaja. Ozdobou historickej Bratislavy sú nádherné šlachtické paláce a meštianske domy – Mirbachov a Pálffyho palác s expozíciami Galérie mesta Bratislavy, Primaciálny palác sídlo primátora Bratislavy, honosné kultúrne stánky – historická budova Slovenského národného divadla (1886) a honosná Reduta, dnes sídlo Slovenskej filharmónie.

Image title  

Viac ako dve tisícročia sa píšu dejiny Bratislavy. Od roku 1291 slobodné kráľovské mesto sa pýši tým, že takmer 300 rokov bolo korunovačným mestom uhorských kráľov. Bratislava má v porovnaní s inými mestami Slovenska v talóne niekoľko prvenstiev – tu bola založená prvá humanitná univerzita Academia Istropolitana kráľom Matejom I. Korvinom (1465) – tu sa nachádza najstaršia radnica (15. storočie); v rokokovom Apponyiho paláci sú zbierky najstaršieho mestského múzea (1868) – a tu bol založený najstarší verejný park v Európe (1776), dnešný Sad Janka Kráľa na pravom brehu Dunaja. Ozdobou historickej Bratislavy sú nádherné šlachtické paláce a meštianske domy – Mirbachov a Pálffyho palác s expozíciami Galérie mesta Bratislavy, Primaciálny palác sídlo primátora Bratislavy, honosné kultúrne stánky – historická budova Slovenského národného divadla (1886) a honosná Reduta, dnes sídlo Slovenskej filharmónie.

K sakrálnym skvostom patrí gotický Dóm sv. Martina, Františkánsky kostol, Kostol klarisiek a secesný Modrý kostolík. Zo zaujímavostí mesta spomeňme lekáreň U červeného raka (16. storočie), či rokokový dom U dobrého pastiera s unikátnou expozíciou historických hodín. Jedinečnosťou Bratislavy sú tri historické námestia, ktoré spájajú starobylé romantické uličky. Ich útulné kaviarničky, vinárne s ochutnávkou malokarpatských vín či reštaurácie s národnými a svetovými špecialitami ponúkajú osvieženie po vyčerpávajúcom pamiatkovom maratóne. Príťažlivé je aj okolie mesta s hradom Devín, dunajským pobrežím, lesoparkom na južných svahoch Malých Karpát – to všetko dotvára čaro Bratislavy, ktorej právom patrí epiteton „krásavica na Dunaji“.

Bratislava, metropola Slovenska patrí medzi najmladšie európske hlavné mestá. Je politickým, obchodným, kultúrnym a vzdelanostným centrom Slovenska. Žije tu 431 061 obyvateľov a vďaka 11 univerzitám a vysokým školám je mestom mladých. Jeho ulice napĺňajú turisti aj businessmani, je lukratívnou destináciou v blízkosti ďalších dvoch metropol na Dunaji – Viedne a Budapešti.

Bratislava svoj kredit mesta kultúry velebí podnes. Svedčí o tom viac ako 20 múzeí, 80 galérií, divadelné scény, medzi ktorými vyniká Opera SND, lákadlo pre hudobných fajnšmekrov z celého sveta. Na hudobné tradície mesta, ktoré sa spájajú s menami Mozarta, Beethovena, Liszta nadväzujú prestížne medzinárodné festivaly – Bratislavské hudobné slávnosti, Bratislavské jazzové dni a Kultúrne leto v uliciach mesta. Súčasná Bratislava prežíva svoj nový stavebný boom. Tvár mesta sa obohacuje o moderné architektonické dominanty, luxusné obytné komplexy, businesscentrá, nákupné a zábavné centrá. Centrum Bratislavy ožíva najmä po večeroch. Jej kaviarne, bary, reštaurácie, letné terasy, kasína a diskotéky napĺňajú mladí, ktorí hovoria rôznymi jazykmi a prichádzajú z rôznych krajín sveta.


 • Majestátna silueta Bratislavského hradu je viditeľná z veľkej diaľky. Svoju prezývku „obrátený stôl“ dostal podľa štyroch robustných hradných veží. Vyníma sa 85 metrov nad hladinou Dunaja. Na východnej terase hradu sa zachovali zvyšky kamennej baziliky z 9. storočia, súčasť veľkomoravského hradiska.
 • Monumentálny trojloďový gotický Dóm sv. Martina, kde do roku 1830 korunovali 10 kráľov, 1 kráľovnú (Máriu Teréziu) a 8 kráľovských manželiek. V jeho interiéri sa zachovalo viacero skvostných barokových umeleckých diel.
 • Primaciálny palác je klenotom klasicistického staviteľstva. V jeho Zrkadlovej sieni podpísali v roku 1805 tzv. Bratislavský mier, potvrdzujúci víťazstvo Napoleona v bitke pri Slavkove. Dnes tu môžeme obdivovať kompletnú sériu 6 vzácnych anglických tapisérií zo 17. storočia.
 • Rokokový Grassalkovichov palác s rozľahlou verejne prístupnou francúzskou záhradou je dnes sídlom prezidenta SR. Námestie pred prezidentským palácom zdobí novodobá fontána Zem – planéta mieru (1982).
 • Pešia zóna Bratislavy vedie pod Michalskou bránou, jedinou zachovanou bránou stredovekého mestského opevnenia. Z jej veže je krásny výhľad na historické centrum. 
 • Korunovačné slávnosti každoročne pripomínajú slávnu minulosť mesta. Trasa ceremoniálu vedie po „korunovačnej ceste“, ktorú dnes označuje 178 mosadzných platničiek v dlažbe historického centra.
 • Pri pitoreskných postavičkách mesta sa radi fotografujú návštevníci Bratislavy.
 • Brehy Dunaja spája niekoľko mostov. Netradičný je jednopylónový Most SNP bez piliera v prúde rieky. Atrakciou je reštaurácia v tvare ufo na hlavici pylónu, odkiaľ je letecký výhľad na dominanty mesta
 • Nový most spája mestskú časť Devínska Nová Ves a dolnorakúsky Schlosshof. Vďaka nemu sú ľahšie dostupné kultúrne a výletné miesta aj pre priaznivcov cykloturistiky.
 • Obľúbeným výletným miestom Bratislavčanov je pieskovisko Sandberg, svetoznáma paleontologicka lokalita. Našlo sa tu 300 druhov skamenených organizmov. Sú pozostatkom mora, ktoré sa tu rozprestieralo pred 14 – 16 miliónmi rokov.
 • Zlaté piesky – prímestský areál relaxu, športu s hotelom a autocampom.
 • Areál vodných športov v Čunove ponúka adrenalínovú zábavu – vodný slalom a raft. Na čunovskej divokej vode vyrástli aj trojnásobní zlatí olympionici bratia Hochschornerovci. Areál je vybudovaný na Dunaji v rámci vodného diela Gabčíkovo.
 • Na jedinečnom mieste polostrova európskeho veľtoku Dunaja, 15 km od centra Bratislavy, zaujme netradičná architektúra jedného z najmladších európskych múzeí moderného umenia – Danubiana.
 • Nápadité architektektonické riešenie – budova v tvare ľode – plávajúcej po Dunajskej ulici.


Bratislavské mestské časti:

Bratislava I - Staré Mesto
Bratislava II -
 Ružinov, Vrakuňa. Podunajské Biskupice
Bratislava III -
 Nové Mesto, Rača, Vajnory
Bratislava IV -
 Karlova Ves, Devín, Dúbravka, Lamač, Záhorská Bystrica, Devínska Nová Ves
Bratislava V -
 Petržalka, Jarovce, Rusovce, ČunovoImage title


Bratislava  Card poskytuje všetkým domácim a zahraničným návštevníkom hlavného mesta zaujímavé a výhodné zľavy a dáva im tak možnosť spoznať a zažiť to najlepšie, čo v súčasnosti Bratislava ponúka.


NAJVÄČŠIE VÝHODY KARTY

bezplatné neobmedzené cestovanie verejnou dopravou v zónach 100 + 101 (električky, trolejbusy, autobusy liniek 20 – 799, nočné linky N21 – N99 a vlaky liniek S)
bezplatná hodinová prehliadka mesta v slovenskom, anglickom, nemeckom, španielskom, talianskom a francúzskom jazyku
bezplatný trojjazyčný sprievodca pre držiteľov karty
Špeciálna ponuka pre rodiny s deťmi
Deti do 15 rokov majú nárok na bezplatnú pešiu prehliadku historického centra mesta v sprievode rodiča – držiteľa Bratislava City Card.

Ostatné benefity pre detského návštevníka mesta
Deti do 6 rokov cestujú verejnou dopravou bezplatne a využívajú bezplatný alebo zľavnený vstup do všetkých múzeí, galérií a atrakcií.
Deti nad 6 rokov majú nárok na zľavu pri cestovaní verejnou dopravou a tiež vo všetkých múzeách a galériách a vo väčšine atrakcií.

Viac informácií www.visitbratislava.com

Diskusia

Odoslať komentár
AKTUÁLNE UDALOSTI
1. MAR - 31. MAR

Mesiac frankofónie 2018

Mesiac Frankofónie je späť. Rôznorodý program v mesiaci marec na Vás čaká okrem Bratislavy aj v ďalších troch mestách. Zavŕši ho týždeň francúzskeho filmu Créme de la Créme 5.Program: 18.2. - 30.3. - Výstava v Stredoeurópskom dome fotografie.5.3.2018, 18:30 v Galérii franc. inštitútu - Stretnutie Flem a večer spoločenských hier 6.3.2018, 18:00 v Maďarskom inštitúte - Maďarský filmový klub7.3. - 31.3. v Bulharskom inštitúte - Výstava umelca Štefana Božkova "Paris, Women, And Something Else" 8.3.2018, 19:00 v kine Lumiére - Kanadský večer12.3.2018, 10:00 v Francúzskom inštitúte - O knihách pri káve12.3.2018, 18:00 v Galérii Francúzskeho inštitútu - Grécky filmový klub14.3. - 13.4. v Galérii Francúzskeho inštitútu - Výstava umelkyne Fabienne Oudart "Rozíďte sa, nič sa zviditeľňuje" 14.3.2018, 9:00 v Univerzite Komenského - Podujatie „Univerzita Komenského oslavuje Frankofóniu“ 14.3.2018, 17:00 na Beskydskej 12 a o 18:30 na Sienkiewiczovej 4 - Diskusia-vernisáž-výstava "Migrations of energies" 15.3.2018, 18:00 - 21:00 vo vinotéke La Vie en Rose (Radlinského 4) - "Víno a Zem" - ochutnávka vín.15.3. - 21.3. v rámci Febiofestu - Retrospektíva filmov Jeana Roucha na festivale Febiofest v Bratislave 16.3.2018, 18:00 v Pálffyho paláci - Koncert "Debussy 100"17.3.2018, 20:00 vo V - klube - Frankofónna párty19.3., 14:00 a o 17:30 vo Francúzskom inštitúte - Festival Concordan(s)e: tanečný ateliér, ateliér písania a vystúpenie „It’s a match“ 19.3.2018, 18:00 vo Francúzskom inštitúte - Rumunský filmový klub20.3.2018, 12:00 vo Francúzskom inštitúte - "Knihu za knihu"22.3. - 28.3. v rámci Créme de la Créme 5 - Týždeň francúzskeho filmu "Crème de la Crème V" 23.3.2018, 15:30 - 16:30 vo Francúzskom inštitúte - Africké rozprávky27.3.2018, 10:30 vo V - klube - Bratislavské semifinále súťaže "Spievam po francúzsky" 2018 Festival na FacebookuMarec - Mesiac Frankofónie na Slovensku je späť! Francúzsky inštitút na Slovensku, veľvyslanectvá členských a pozorovateľských krajín Medzinárodnej Organizácie Frankofónie (OIF), Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky, slovenské univerzity a Francúzske Aliancie v Banskej Bystrici a Košiciach spojili sily opäť i tento rok, aby pre vás pripravili bohatý a rôznorodý kultúrny program s takmer 60 podujatiami v Bratislave, Nitre, Banskej Bystrici, a Košiciach. V roku 2018 Mesiac Frankofónie na Slovensku podporili svojou partnerskou účasťou Belgicko, Bulharsko, Grécko, Kanada, Maďarsko, Rumunsko, Švajčiarsko a samozrejme Francúzsko a Slovensko. Cieľom Mesiaca Frankofónie je združiť všetkých priateľov francúzskeho jazyka a frankofónnych kultúr bez ohľadu na vek, či národnosť, a podporiť tým šírenie frankofónie na Slovensku. Podujatia v rámci Mesiaca Frankofónie potešia milovníkov filmu, spoločenských hier, umeleckých výstav, súťaží, koncertov, názorových diskusií, tvorivých ateliérov, tanečných večierkov, ba dokonca i športu. Oslavy frankofónie v Bratislave odštartuje večer spoločenkých hier s frankofónnou komunitou FLEM (French Language Exchange Meeting). Nebude chýbať ani tanečná párty plná frankofónnej hudby s DJ-om Setondjim vo V-klube. A napokon Mesiac Frankofónie zavŕši piaty ročník týždňa francúzskeho filmu Crème de la Crème spolu so semifinále speváckej súťaže Spievam po francúzsky. Kompletný program Mesiaca Frankofónie vo všetkých štyroch slovenských mestách bude k dispozícii na web stránke Francúzskeho inštitútu na Slovensku v rubrike Aktuality – Francúzsky jazyk ), alebo na Facebooku Mesiaca Frankofónie na Slovensku.