baner

Podunajský región


9. Apr. 2013 Dominantou podunajského regiónu je druhá najdlhšia európska rieka Dunaj, lemovaná nedohľadnou úrodnou Podunajskou nížinou. Dunaj a jeho prítoky tu vytvorili spletitú sieť ramien, rozsiahle močaristé územia a štrkové jazerá. V Dunajskom štrku a piesku sa nachádza takmer 40 minerálov, donedávna tu ryžovali aj zlato. Ešte cennejšie sú bohaté podzemné vody a liečivé termálne pramene Podunajska. Tvoria najbohatšie pitné zdroje Európy. Príťažlivú krajinnú scenériu dotvára jedinečná flóra a fauna s typickými lužnými lesmi. Sú súčasťou chránenej krajinnej oblasti Dunajské luhy, ktorá sa tiahne pozdĺž Dunaja. Vyskytujú sa tu vzácne lesné, vodné, mokraďové, lúčne a pieskomilné spoločenstvá.

img_7713.jpeg

  • Zákutia dunajských ramien sú ideálnym miestom na splavy, potápanie, vodnú turistiku a rybolov. Mierny tok Malého Dunaja so širokými meandrami preteká Podunajskou nížinou. Jeho vody vyhľadávajú vodáci aj rodiny s malými deťmi.
  • Slnečné jazerá v Senci s vodnou plochou vyše 100 ha sú obľúbeným rekreačno-relaxačným letoviskom. (www.slnecnejazera.eu)
  • Celoročne prevádzkovaný aquapark na severnej strane Slnečných jazier ponúka 8, počas leta až 13 bazénov s 28-38°C, s vodnými atrakciami a saunový svet.
  • Po pravobrežnej hrádzi Dunaja vedie obľúbená medzinárodná Dunajská cyklistická cesta poskytujúca neopakovateľné zážitky z pokojnej prírody. Cyklistická trasa vedie aj cez historizujúci trojklembový kamenný most nad riekou Čierna voda v obci Kráľová pri Senci z roku 1904 v štýle barokových stavieb.
  • Jazdeckú farmu s krytou jazdiarňou a štýlovou westernovou reštauráciou nájdete v obci s poľnohospodárskou tradíciou Hrubá Borša.
  • Bernolákovo je známe najmä milovníkom golfu. Prírodnú scenériu ihriska dotvára aj pôsobivý barokový kaštieľ z 18. storočia.

Viac informácií: www.regionsenec.sk

Discussion

Send Message
3
3
3
3
1