baner
Hodnotenie
Mapa

Malokarpatské múzeum v Pezinku

Región
Malokarpatský
Miesto
M.R. Štefánika 4, Pezinok
Telefón
+421 33 641 20 57
Web

Otváracie hodiny:

pondelok: zatvorené
utorok – piatok: 9.00 – 12.00 a 13.00 – 17.00
sobota: 10.00 – 17.00 apríl – september
nedeľa: 14.00 - 17.00 apríl – september
v zimnom období (október – marec) v nedeľu zatvorené


Vstupné:

Dospelí: 4 €
Dôchodcovia, ISIC, ITIC: 3 €
Rodinná vstupenka (dvaja dospelí + deti do 18 rokov): 8€
Deti do 6 rokov, ZŤP, ZMS, ICOM: vstup zdarma
Deti od 6 do 18 rokov: 2 €


Popis:

Múzeum v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja má svoje expozície v troch mestách malokarpatského regiónu. V rokoch 2006 – 2007 prešlo múzeum veľkou rekonštrukciou celého objektu a od 18. novembra 2008 je opäť sprístupnené pre verejnosť. 

Malokarpatské múzeum v Pezinku ponúka návštevníkom najmä svoju pivničnú expozíciu. V nej prezentuje dejiny vinohradníctva a vinárstva Malokarpatskej oblasti. Múzeum vystavuje jednu z najvýznamnejších stredoeurópskych zbierok vinohradníckych lisov z obdobia od začiatku 17. do polovice 20. storočia, ďalšie vinohradnícke a vinárske nástroje, sudy a pod. Expozícia využíva multimediálne prostriedky, ako aj ďalšie interaktívne prvky s cieľom zaktivizovať počas prehliadky všetky zmysly návštevníka, vrátane tzv. arómabaru (poznávanie vône vín), zátkovania vínových fliaš či možnosť degustácie malokarpatských vín s malým občerstvením a odborným výkladom someliéra.

Múzeum organizuje pravidelnú výstavnú činnosť priamo v sídle múzea ale aj v zahraničí, vykonáva výskum, vzdelávacie a pedagogické aktivity. Súčasne sa podieľa na viacerých projektoch a podujatiach prebiehajúcich v meste Pezinok a v celom malokarpatskom regióne. V správe múzea je Rodný dom Jána Kupeckého (1664 – 1740)  barokového maliara v Pezinku na Kupeckého ul. 39 a Múzeum Ferdiša Kostku (1878 – 1951), v jeho zachovanom rodnom dome s brennhausom a ojedinelou starobylou pecou, v Stupave na ul. F. Kostku 26. Obe vysunuté  expozície múzea teraz čakajú na  rekonštrukciu.

Malokarpatské múzeum v Pezinku je aj organizátorom viacerých podujatí ako napr. Sviatku sv. Urbana – patróna vinohradníkov, Keramických trhov a spolu s občianskym združením Museum Vinorum usporadúva Pezinské vínne pivnice  degustáciu najlepších miestnych vína v autentických pivniciach v  centre Pezinka.

V zbierkovom fonde  múzea je približne 55 tisíc kusov zbierkových predmetov, prevažne z oblasti vinohradníctva a vinárstva, ďalej z histórie, národopisu a dejín umenia. Významnú časť dokumentov tvoria doklady o dejinách Pezinku. V správe múzea je aj mimoriadne cenný fond fajansových figurálnych plastík majstra Ferdiša Kostku, v ktorých realisticky zobrazoval rázovité postavy z ľudového prostredia, typy ľudí a výjavy z ich života a práce. Keramikár F. Kostka, prvý nositeľ titulu národný umelec, bol potomkom starej stupavskej džbánkarskej rodiny. V jeho tvorbe sa spájali staré habánsko-slovenské prvky s umeleckou tradíciou miestnej  stupavskej dielne. 

Hodnotenie prevádzky

Hodnotenie
Odoslať komentár

Galéria

Recenzie

AKTUÁLNE UDALOSTI
26.júl

Cameron Carpenter - Viva Musica! festival 2018

CAMERON CARPENTERThe American OrganistExtravagantný americký organista prvýkrát na Slovensku!Americký organista a skladateľ Cameron Carpenter patrí nepochybne k najvýraznejším osobnostiam súčasnej klasickej hudby. Napriek mnohým kontroverziám, ktoré sa s jeho menom spájajú, býva kritikmi často označovaný dokonca za vizionára. Absolvent newyorskej Juilliard School s obľubou rúca všetky zaužívané stereotypy klasickej hudby a svojím extravagantným zjavom pripomína skôr rockovú hviezdu než klasického organistu! Je prvým organistom na svete, ktorý bol za svoj sólový album nominovaný na ocenenie Grammy (za album Revolutionary (2008)). Jeho repertoár je nesmierne široký a pestrý: siaha od kompletnej tvorby Johanna Sebastiana Bacha či Césara Francka, cez jeho vlastné transkripcie diel napísaných pre iné nástroje, vlastné kompozície až po spolupráce s hudobníkmi z oblasti jazzu a popu. Pravidelne koncertuje ako sólista so svetovými orchestrami, jeho hudbu vydáva vydavateľstvo Edition Peters a exkluzívne nahráva pre label Sony Classical. V roku 2013 predstavil úplne nový hudobný nástroj, tzv. International Touring Organ (ITO), monumentálny prenosný digitálny organ, ktorý pre neho špeciálne navrhla a vyrobila spoločnosť Marshall & Ogletree. Vlastný prenosný nástroj Carpenterovi umožnil priniesť organovú hudbu v podstate do akéhokoľvek priestoru na svete a vďaka špeciálne navrhnutému zvukovému systému tak sprostredkovať poslucháčom „ultimátny akustický zážitok“. Na Viva Musica! festivale vystúpi Cameron Carpenter v exkluzívnej slovenskej premiére (26.7., Slovenský rozhlas – Veľké koncertné štúdio) a v rámci sólového recitálu uvedie na ITO okrem vlastných kompozícií aj diela z tvorby Johanna Sebastiana Bacha, Richarda Wagnera, Louisa Vierneho, Leonarda Bernsteina a ďalších.Cameron Carpenter, organPROGRAM Johann Sebastian Bach (1685 – 1750)Prelúdium A dur, BWV 536Prelúdium a fúga D dur, BWV 532Louis Vierne (1870 – 1937)Symfónia č. 1 d mol, op. 14 (Finale)Johann Sebastian BachIn Dulci Jubilo, BWV 608 (Organová knižočka)Johann Sebastian Bach / Cameron Carpenter (1981)Francúzska suita č. 5 G dur, BWV 816Louis VierneNaïades (24 Pièces de fantaisie: Quatrième Suite)Richard Wagner (1813 – 1883) / Cameron CarpenterMajstri speváci norimberskí (predohra), WWV 96* * *Johann Sebastian BachFantázia a fúga g mol, BWV 542Alexander Skrjabin (1872 – 1915) / Cameron CarpenterSonáta pre klavír č. 4, Fis dur, op. 30Cameron CarpenterImprovizácieJohann Sebastian BachPassacaglia a fúga c mol, BWV 582