Vianočné trhy zaplnia námestia v celom regióne!

11. dec. 2023

Najočakávanejšie sviatky roka už klopú na dvere. Vianoce majú svoje čaro, či už ste doma alebo na námestiach. Bratislava a okolitý región sa vyznačujú originálnou gastronómiou a zvykmi, a tiež silnou tradíciou pouličných trhov na oslavu adventu. Pre milovníkov rozprávkovej atmosféry v uliciach mesta prinášame zoznam vianočných trhov bratislavského regiónu, pre tých, ktorí obľubujú Vianoce v teple domova, ponúkame tipy, ako si sviatky ozvláštniť podľa našich predkov.


Vianočné trhy:


Bratislava 23. 11. – 23.12. a 27. – 31. 12. 2023      10:00-22:00


Vianočný stromček sa rozsvecuje v novodobej histórii Bratislavy už dlhé desaťročia. Zdobí Hlavné námestie a každý túži dotknúť sa jeho vetvičiek aspoň na chvíľku. Lebo čím bližšie je stromček, tým bližšie sú Vianoce. Vianočné trhy lákajú ľudí z blízka i zďaleka i na Františkánske, Primaciálne i Hviezdoslavovo námestie. Sú zárukou pestrej palety gastrostánkov s tradičnými dobrotami, ale stretnete tu aj predajcov s vianočným tovarom a zručných remeselníkov. Nuž ochutnávajte, radujte a veseľte sa! Isto to bude veľmi príjemný čas. Advent v srdci Bratislavy hrá rôznymi farbami, no najmä vôňami a chuťami. Nosy vám pošteklia špeciality typické pre tento región. Mastené lokše s pečienkou či makom, štrúdle, varené vínko, medovina či punč sú neoddeliteľnou súčasťou adventu v meste. Kúpiť si môžete aj originálne darčeky z dielní ľudových majstrov. A verte: ručne vyrobené a s láskou darované - hoci len drobnosti - potešia pod vianočným stromčekom každého. Pripravený je aj bohatý kultúrny program. A svojich najmenších isto zoberte so sebou. Zahrajú sa v detskej zóne a ich nápaditosť preveria tvorivé dielne. Priatelia zimy, vy ktorí radi tancujete na ľade, určite vyskúšajte tunajšie klzisko. Večer vám pod nohy budú svietiť hviezdy.


Stupava 8. - 10.12.2023

Vianočné trhy a bohatý kultúrny program je pripravený od piatku 8.12. do nedele 10.12.2023 v Sedliackom dvore a v okolí Kultúrneho domu v Stupave. V kultúrnom dome budú pre deti pripravené tvorivé dielne a detská zóna. Tešiť sa môžete tiež na veľa tradičných remeselných stánkov nie len s vianočnou tematikou, stánky s občerstvením, ale aj mnoho iných stánkov, ktoré neodmysliteľne patria k Vianociam.

 

V Sobotu 9. decembra máte možnosť užiť si program naprieč celou Stupavou v rámci susedského podujatia Vianočná Stupava 2023,ktoré bude prebiehať najmä v stupavskej synagóge, v Makoviciach a v Ekocentrum Stupava. Do podujatia budú zapojené aj lokálne prevádzky.



Modra 1. - 17.12.2023


Kde inde ochutnať vychýrené víno z vlastnej, domácej produkcie ak nie v Modre? Malebné mestečko sa počas adventu odieva do rozprávkového šatu a vy sa môžete stať súčasťou jeho vianočného príbehu. Zahreje vás nielen varené vínko, ale i punč či čaj, ku ktorému padne vhod medovník, oblátky aj koláč. A keď sme už pri koláčoch, aj tento rok sa tu budú predávať také, ktorých kúpou podporíte dobrú vec. O program sa postarajú miestne školy a združenia, pre kreatívne duše bude priestor na realizáciu v tvorivých dielňach. Tešte sa aj na ukážky majstrov tesárov a kováčov. No a keďže k Modre okrem vína patrí aj keramika, prezrieť si budete môcť aj nádherný, keramický betlehem. Príbeh narodenia Ježiška pripomenie aj druhý - živý betlehem a novú nádej Modranom prinesú skauti v podobe betlehemského svetla.


Senec 15.-21.12.2023


Okrem bohatého kultúrneho programu, sú pre Vás pripravené predajné stánky. Nájdete tu bohatú ponuku tradičných vianočných pochúťok, nápojov a vianočného tovaru. Tento rok bez plastu so zálohovanými seneckými hrnčekmi.    
Farmárske trhy sa budú konať 19. 12. 2023 na parkovisku pred MsÚ.


Pezinok 6.-31.12.2023


Betlehem aj vianočný orloj - to sú zaiste veľké lákadlá obľúbených pezinských vianočných trhov. Ale Vianoce, to je hlavne spolupatričnosť a láska k blížnym. Šíriť dobro môžete aj v Pezinku - zapojením sa do dobročinného bazáru. Tak príďte na Radničné námestie a nechajte sa nakaziť dobroprajnosťou Pezinčanov. V kráľovskom meste pod Malými Karpatami určite tiež ochutnajte víno tunajších, v skutku skvelých vinárov. Stánky sa budú prehýbať pod tradičnými špecialitami ako sú lokše na všetky spôsoby a tiež pod štrúdľami či vianočným pečivom. Samozrejmosťou je krásny tematický program pre malých aj veľkých.


Malacky 3.12-22.12.2023


V srdci Malaciek vyrastá každú zimu vianočná dedinka a ani tento rok tomu nebude inak. Cestu k trhom vám ukáže vianočný stromček, blízko ktorého objavíte betlehem. Každý deň si odtiaľto odnesiete zážitok, na ktorý len tak ľahko nezabudnete. Vystupovať tu totiž budú domáce kapely a zabavíte sa i pri melódiách Folklórneho súboru Macejko. Program na tieto vzácne, slávnostné chvíle si pripravili aj deti z centier voľného času a umeleckej školy. Zavítajte do Malaciek a doprajte si aj špeciality tohto regiónu! Isto vám budú chutiť.


Tradičné zvyky:

Nezameniteľná atmosféra Štedrého večera

Hodovanie na spôsob bratislavského regiónu má už oddávna minimálne 6 a maximálne 12 chodov, pričom začína tradične oblátkami a spôsob ich konzumácie je rôzny. Niektoré domácnosti ich jedia s medom, iné s cesnakom, alebo len čisté. V niektorých prípadoch po oplátkach nasleduje konzumácia ovocia, či orieškov spojená s tradičnými zvykmi. Aj čo sa polievok týka, je ponuka opäť pestrá. Paradoxne, klasická kapustnica je dochutená slivkami, mäsom, hubami či smotanou, nie je v tomto kraji plnou samozrejmosťou. Napríklad v okolí Modry sa pripravuje kyslá smotanová šošovicová polievka alebo polievka s domácimi ozdobne krájanými cestovinami frkacúlami, pre Bratislavu je typická rybacia polievka a napríklad v Senci vám ponúknu hŕstkovú kapustnicu z fazule, hrachu a šošovice s hubami a sušenými slivkami. Tradičný kapor so majonézovým šalátom, ktorý je v dnešnej dobe bežným štedrovečerným jedlom, sa udomácnil v našich kuchyniach až v 2. polovici 50. rokoch minulého storočia. V niektorých častiach tohto regiónu vás pohostia zemiakovo-cibuľovým šalátom a napríklad v hlavnom meste nie je ničím zvláštnym, ak sú prílohou k hlavnému jedlu len obyčajné opekané zemiaky. Aj poradie jednotlivých chodov sa odlišuje v závislosti od lokality. Z koláčov nesmú na Vianoce na Záhorí chýbať najmä tzv. cauty, v regióne okolo Malých Karpát si sviatky nevedia predstaviť napríklad bez tzv. pupákov s makom, v mnohých oblastiach je známy makovo-orechový koláč zvaný bejgli, či tiež vianočný koláč štedrák, ktorý pozostáva z troch vrstiev – z tvarohu, maku a orechov. Všetky suroviny, z ktorých boli jedlá pripravované, boli síce skromné, naši predkovia z nich predsa len dokázali pripraviť hostinu, ktorá prekypovala štedrosťou.

Originálne tradície v minulosti a dnes

Okrem gastronomických pôžitkov sú s Vianocami neodmysliteľne späté aj obyčaje zdedené po predkoch. Do adventu na Záhorí patria tzv. strídžie dni. Podľa povier sa v tomto čase predpokladala zvýšená aktivita nepriaznivých síl, a preto napríklad predvečer Lucie dali zožrať dobytku cesnak, aby ho ochránil pred zlými duchmi. S Luciou je spojené aj veštenie, keďže naši predkovia verili v sily mágie a prikladali jej mimoriadny význam. V tento deň si dievčatá napísali na lístočky mená chlapcov, ktoré po jednom spálili a ten, ktorý im zostal na Štedrý deň, ten mal byť vyvolený. Ďalšou praktikou na západnom Slovensku bolo naberanie tečúcej vody pri brieždení, kedy slobodné dievčatá išli k potoku a opakovali: „Beriem vodu s pravú ruku, žehnám sa ja bohu duchu, vyše lávky, niže lávky, aby nemal nikde stávky, len u nás“ a pritom mysleli na svojho vyvoleného.

Do dnešných dní sa v rodinách zachoval len zlomok tradícií, najmä tých menej prácnych. V kresťansky založených rodinách sa doposiaľ chodieva do kostola po „betlehemské svetlo“ a počas Štedrého večera takto zapálená svieca svieti ako najdôležitejší symbol Vianoc. V období Vianoc sa slávi židovský sviatok svetiel, Chanuka. Pri jeho príležitosti sa na Rybnom námestí každoročne zapaľuje prvá sviečka na svietniku s deviatimi ramenami.

Pre okolie Bratislavy je typický zvyk klásť pod obrus vianočného stola šupiny z kapra alebo priamo peniaze, čo má rodine privodiť dostatok financií po celý rok. Inde si z rovnakého dôvodu dávajú na stôl peňaženky či chlieb s napichanými mincami pod stôl. Po jedle sa zvykne rozkrojiť jabĺčko, a podľa povier ak má jaderník pekný, hviezdičkový tvar, znamená to, že bude dobrý rok a všetci budú zdraví.

Inšpirujte sa sviatočnými pochúťkami či obyčajami prastarých rodičov alebo si príďte po vianočnú náladu priamo do drevených stánkov na námestiach plných lahodných vôní a kolied. Vianoce stretnete v bratislavskom regióne na každom kroku, a všade budú rovnako chytľavé!


Instagram

#bratislavaregion
Sleduj @bratislavaregion.travel a vlož do svojich fotiek hashtag #bratislavaregion.
Najlepšie fotky pridáme na náš účet!
Viac z Instagramu