baner
Hodnotenie
Typ kuchyne:
Maďarská kuchyňa
Mapa

Stupavský modrý chodník

Región
Záhorský
Miesto
Stupava

Trasa - časový rozvrh: Stupava – Obora ½ hod. – Pod Kamenným vŕškom ½ hod. – Staré Hájne 1 ¼ hod. – Košarisko ¾ hod. – Pod Horvátkou ¾ hod. – Salaš ¼ hod. – Neštich 1 ½ hod. – Svätý Jur ½ hod.

Spolu: 6 hod.

Prevýšenie: 382 m.

Náročnosť: 

Stredne náročná a takmer celodenná túra bez namáhavejších výstupov. Na rázcestiach si treba pozorne všímať modré turistické značky, ktoré označujú celú trasu. Pre turistov, ktorí sa chcú vrátiť do Stupavy, je pripravených niekoľko variantov.

Základná trasa: 

Z námestia pri kostole a kaštieli v centre mesta Stupava (182 m) sa vydáme po ulici, ktorá vedie vpravo od parku nachádzajúceho sa za kaštieľom, ktorý dnes slúži ako sociálny ústav. Sledujeme modré turistické značky (2404). Trasa vedie popri ihrisku, kúpalisku a Parkhoteli s tenisovými kurtami postavenými na širokej nive Stupavského potoka. Pri horárni Obora (200 m, variant I) prekročíme cestnú komunikáciu vedúcu do Borinky a pevnou cestou smerujúcou k chatám vykročíme do doliny Vápenného potoka. Modrá značka tu na krátkom úseku vedie spoločne so zelenou značkou. Od rázcestia Pod Kamenným vŕškom (230 m) ležiaceho vo vetvení hlavnej doliny priamo pokračuje zelená značka. My odbočíme doprava a po modro značkovanej spevnenej ceste vystúpime dolinou Vápenného potoka. V strednej časti doliny minieme besiedku a studničku Vápenný. Lesnou cestou v hornej časti doliny vystúpime na rázcestie Staré Hájne (490 m, variant II). Odbočíme doľava na modro a červeno značkovanú lesnú cestu (0702) vedúcu popri plote zvernice prevažne zalesneným a málo členitým chrbtom. Na tomto úseku dosiahneme najvyšší bod na trase (520 m). Za vrchom Ostrovec (468 m) zostúpime do rekreačného strediska Košarisko (410 m, variant III), ktoré je ideálnym miestom na krátke zastavenie a príjemný oddych. Červená značka sa tu končí, a tak pokračujeme po modrej značke popri chatách ľavou stranou širokej doliny Stupavského potoka do lesa. Naša cesta vedie popri výdatnom krasovom prameni Dujnič do bočnej doliny a klesá na asfaltovú cestu, ktorá smeruje z doliny Stupavského potoka do Svätého Jura. Povyše besiedky pri smerovníku Pod Horvátkou (430 m) sa výstupová trasa odkláňa od asfaltovej cesty smerom doľava. Lesná cesta či skôr chodník mierne stúpa a smeruje k rázcestiu Salaš (490 m), kde sa s modrou značkou križuje červeno značkovaná Štefánikova magistrála. Lesnou cestou zvažujúcou sa na východ pohodlne zídeme na asfaltovú cestu smerujúcu do Svätého Jura. Odbočíme na ňu doľava, avšak nezostaneme na nej dlho. Za zákrutou minieme besiedku a o kúsok nižšie odbočíme doprava na lesnú cestu, ktorá sa zvažuje do široko rozvetvenej doliny. Na veľkej zákrute vedie doľava odbočka k zvyškom veľkomoravského hradiska nad Neštichom (330 m). Odbočka k hradisku je označená významovými značkami. Po návrate na základnú trasu nám zostáva do cieľa len krátky úsek. Lesná cesta sa ďalšou veľkou zákrutou zvažuje na dno hlavnej doliny. Popri chate a lyžiarskom areáli so skokanským mostíkom zídeme ku Kostolu sv. Juraja s drevenou zvonicou v Neštichu (220 m), ktorý je mestskou časťou Svätého Jura. Prostrednou ulicou sa cez celé mesto dostaneme na širokú ulicu, ktorá je hlavnou prejazdovou komunikáciou mesta Svätý Jur (165 m). Odbočíme doprava a onedlho zasa doľava do prvej bočnej ulice (Dukelská ulica). Smerujeme priamo k železničnej stanici (138 m), kde túru ukončíme.

Variant I: Ak patríme k zdatnejším turistom, môžeme od horárne Obora uprednostniť žltú značku, ktorou vystúpime k hradu Pajštún. Od neho pokračujeme po červenej značke a na rázcestí Staré Hájne sa napojíme na základnú trasu (spolu: 6 ¾ hod.).

Variant II: Ak nechceme pokračovať na Košarisko a chceme sa vrátiť späť a navštíviť hrad Pajštún, odbočíme v lokalite Staré Hájne doprava na červenú značku, ktorá pokračuje plochým hrebeňom na rázcestie pod Kozliskom. Naša trasa stále vedie po červenej značke, ktorá odbočuje doprava na lesnú cestu mierne stúpajúcu vysokou bučinou na vrch Kozlisko. Profil cesty zostáva mierny až po zrúcaninu hradu Pajštún, od ktoréfho sa po žltej značke vrátime do Stupavy (spolu: 4 hod.).

Variant III: Ak nechceme pokračovať z Košariska do Svätého Jura a chceme sa vrátiť späť, odporúčame prechádzku po asfaltovej ceste cez osadu Medené Hámre. V osade stojí niekoľko rekreačných chát, budova bývalých hámrov na spracovanie medenej rudy a baroková kaplnka. Ešte pred Medenými Hámrami sa dolina zužuje do krasovej tiesňavy. Jaskyne, vyvieračky a ďalšie krasové útvary sú súčasťou prírodnej rezervácie Strmina. Trasu ukončíme v Borinke alebo sa vrátime do Stupavy. V prvom prípade bude celá trasa trvať 4 ½ hod., v druhom prípade 5 ½ hod.

Hodnotenie prevádzky

Hodnotenie
Odoslať komentár

Recenzie

AKTUÁLNE UDALOSTI
13. SEP - 10. JAN

Salón výtvarníkov

Salón výtvarníkov je kultúrno-umelecké podujatie, ktoré je tradične organizované Malokarpatským osvetovým strediskom (v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja). Podujatie tento rok z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Je pestrou prehliadkou tvorby výtvarníkov z Bratislavského kraja: Bratislavy, Pezinka, Modry, Stupavy, Malaciek, Senca, či z okolitých miest a mestečiek, ktorí tu žijú alebo tu tvoria  vo svojich ateliéroch. Na tomto podujatí sa prezentujú v rôznych výtvarných žánroch, technikách a námetoch. Práve pre túto svoju pestrosť je veľmi obľúbeným podujatím pre širokú škálu návštevníkov. Salón výtvarníkov sa aj tento rok koná v Zoya Museum – ELESKO wine park v Modre. Je to priestranný a moderný objekt, ktorého architektúra prenecháva dielam v galérii dostatočný priestor, aby mohli vyniknúť. Jeho lokalizácia priamo medzi vinicami spod Malých Karpát, dopĺňa kompozíciu umeleckých diel obrazmi namaľovanými prírodou, ktoré je vidieť cez presklené steny s výhľadom na okolitý kraj. Tento ročník je už 22. Na výstave sa uvidíte diela 78 výtvarníkov, čo je najviac za všetky doterajšie ročníky. Predstavia svoju aktuálnu tvorbu v podobe obrazov, sôch, plastík, šperkov, či fotografií. Každý rok sú pozvaní aj dvaja, či traja hostia, ktorí žijú a tvoria mimo tohto regiónu, či už na Slovensku alebo v zahraničí. Hosťami na Salóne výtvarníkov 2018, ktorí prijali pozvanie vystavovať spolu s našimi umelcami, sú poľský výtvarník Michal Franaszczuk a rakúsky fotograf Josef Mann. Kurátorom výstavy je Mgr. Pavol Šima–Juriček.Súčasťou prezentácie tvorby umelcov je aj prehľadný katalóg s krátkou anotáciou o každom výtvarníkovi, ktorý sa zúčastňuje na danom ročníku Salóna výtvarníkov. Výstava je pre verejnosť prístupná od 13. septembra 2018 až do konca roka.
26. SEP - 31. DEC

Ružinovská galéria – Vladimír Petrík

Mestská časť Bratislava-Ružinov a Cultus Ružinov vás pozývajú na vernisáž obrazov Vladimíra Petríka do Ružinovskej galérie, ktorá bude sídliť v priestoroch foyer Domu kultúry Ružinov, Ružinovská 28. Výstavu otvorí kurátorka Mária Horváthová s názvom Obrazy a to v stredu, 26. septembra o 18.00 hod. Výstava obrazov potrvá do 31. decembra 2018.Vladimír Petrík Vladimír Petrík je známy bratislavský  maliar a vysokoškolský pedagóg a s jeho obrazmi sa často stretávame na výstavách Spolku výtvarníkov Slovenska i iných umeleckých zoskupení. Jeho obrazy sú jasne identifikovateľné svojou bezprostrednosťou a spontánnosťou a oslovujú diváka presvedčivou rečou tvarov a farieb.Vladimír  Petrík čerpá zo širokej škály inšpiratívnych prameňov. Tým najpôvodnejším je pre neho príroda, výsek lesa, rytmus kmeňov či intenzita svetla a tieňa rozihraného lúčmi zapadajúceho slnka.  Od fragmentov  krajiny, prírody a vesmíru sa autor dostáva i k zátišiu a k  ľudskej postave a hlavne k pocitovému svetu súčasného človeka, ktorý mu umožňuje  odhaľovať vždy nové a prekvapivé nuansy základnej témy, evokujúcej nečakané silné emotívne pocity.Petrík vo svojej tvorbe vychádza z reálneho sveta, smeruje však čoraz častejšie do tajomného sveta abstrakcie a farebnej nespútanosti. Jeho obrazy, realizované zväčša akrylom a olejom, sú prejavom výrazného koloristického cítenia a prekvapia polaritou lyriky a expresie, veľkorysým maliarskym gestom i štylizáciou výtvarnej reči až na hranicu abstrakcie.Vladimír Petrík je rodený kolorista. Jeho obrazy nás prekvapia svojim sviežim vodopádom farieb, očaria nás svojou dynamikou, svojou eruptívnou  silou, svojim jedinečným zmyslom pre stupňovanie napätia, ktoré vyžarujú bez ohľadu na mieru abstrakcie či konkrétnosti námetu. Sú to obrazy o živote a sú maľované pre život samotný, do ktorého vnášajú svieži dych bezprostrednosti a optimizmu. Vstup voľný.Viac informácií nájdete na cultusruzinov.sk a Facebooku Cultus Ružinov.
19. OKT - 21. OKT

Bratislavské Jazzové Dni Slovenská sporiteľňa 2018

Warm-up koncert festivalu je v sobotu 8.9. - zahrajú izraelská senzácia 3 Cohens Sextet a domáce hviezdy Ľudové Mladistvá v klube Ateliér Babylon. Aj tento rok bude týždeň po festivale špeciálny bonusový koncert: v nedeľu 28.10. v klube Ateliér Babylon John Scofield Combo 66.Program: 8.9.2018 sobota / Ateliér Babylon 3 Cohens Sextet (Izrael)3 Cohens Sextet je súrodenecká kapela slávnych Cohenovcov: do Bratislavy prídu Yuval, Anat, a Avishai, s ďalšími troma hudobníkmi. Anat je hráčkou na tenorsaxofón a klarinet, Yuval na soprán-saxofón, najznámejším z trojice je trúbkár Avishai. V tejto zostave vydali štyri albumy, a dostali na titulku jazzového magazínu Downbeat.Anat Cohen – klarinet/tenor saxofónAvishai Cohen – trumpetaYuval Cohen – soprano saxofónYonathan Avishai – KlavírBarak Mori – BasgitaraJeff Ballard – BiciePredkapelou izraelských hviezd budú fantastické domáce Ľudové Mladistvá. 19.10.2018 piatok / InchebaKennedy Administration (USA)Jamison Ross (USA)Jamison Ross je americký bubeník a spevák, nová hviezda jazzu, víťaz súťaže Thelonius Monk Jr. v roku 2012. Jeho debutový album “Jamison” bol v roku 2015 nominovaný na cenu Grammy. Nový album “All For One” vydal v januári tohto roku.Jamison Ross - spev a bicieChris Pattishall - klavírRick Lollar - gitaraBarry Stephenson - basgitaraCory Irvin - orgán, hammondSkupina Kennedy Administration je výberom najvýraznejších mladých talentov z New Yorku, na čele so speváčkou Kennedy. Pred vydaním albumového debutu v roku 2017 Kennedy spievala s hviezdami ako Eric Benét, Kenny Lattimore, a Monifah. Kapela je rezidentom klubov Groove a Blue Note.Kennedy - spevOndre J - klávesyNat Townsley - bicieChelton Grey - basaDan Muniz - gitara 20.10.2018 sobota / InchebaYellowjackets feat Luciana Souza (USA)Stefano Bollani (ITA)Legendárna americká fusion skupina Yellowjackets prvýkrát vo svojej histórií nahrala album so speváčkou. V poradí 25. album Yellowjackets s názvom “Raising Our Voice” vychádza v septembri 2018. Brazílska speváčka Luciana Souza bola za svoje sólové albumy 6-krát nominovaná na cenu Grammy. Jedinú sošku dostala ako hosťujúca speváčka na Hancockovom albume "River: The Joni Letters".Po vydaní nového albumu Yellowjackets vyrázia na krátke európske turné, ktorého súčaťou bude aj náš festival! Na turné sa ako špeciálny hosť zúčastní aj Luciana Souza.Russell Ferrante - klávesy a pianoBob Mintzer - saxofónLuciana Souza - spev Will Kennedy - bicieDane Alderson - basaStefano Bollani je slávny taliansky hráč na klavír a Fender Rhodes. Hral s hviezdami ako Chick Corea, Bill Frisell, Richard Galliano, Gato Barbieri, Bobby McFerrin, Pat Metheny, Caetano Veloso, a Hector Zazou. Spolu s talianskou trúbkárskou legendou Enricom Ravom (na jazzákoch hral pred dvoma romi) vydal 15 albumov. Na tohtoročné BJD SLSP prichádza s aktuálnym projektom Napoli Trip, ktorý je inšpirovaný tradičnou neapolskou hudbou.Stefano Bollani - klavírDaniele sepe - saxofónNico Gori - klarinetBernardo Guerra - bicie 21.10.2018 nedela / InchebaThe Manhattan Transfer (USA)Peter Lipa Band (SK)Chrumkavé kúsky jazzového fenoménu v špeciálnom programe a za účasti vzácnych hostí nám predstaví najvýznamnejšia osobnosť slovenskej jazzovej scény Peter Lipa Band. Ako prvý spevák na Slovensku uplatňuje v jazzovej hudbe slovenčinu a jeho osobitným vokálnym prejavom s dôrazom na text nám ukazuje repertoár v ktorom cítiť tradíciu, štandardy ako aj moderný jazz, blues a swing.Peter Lipa - spevMichal Šimko - basgitaraMichal Žáček - saxofónMartin Majlo Štefánik - klavírPeter Lipa ml. - klavírMichal Fedor - bicie Radovan Tariška - saxofónPavol Bereza - gitaraVokálne kvarteto The Manhattan Transfer si udržiava popularitu od polovice sedemdesiatych rokov, na konte majú osem cien Grammy. Ich vokálny prejav sa vyznačuje štvorhlasovou harmóniou a tónovou čistotou. Často experimentujú s rôznymi hudobnými štýlmi od klasiky cez swing, rozmanité džezové formy až po latinsko-americké rytmy, ktorým v klasickej podobe dávajú nový hudobný rozmer. The Manhattan Transfer po deviatich rokoch onedlho vydajú novú štúdiový album “The Junction”.Cheryl Bentyne, Janis Siegel, Alan Paul, Trist Curless - spevBoris Koslov - akustická a elektrická basaRoss Pederson - bicieYaron Gershovsky - klavír 28.10.2018 nedela / Ateliér BabylonJohn Scofield Combo 66 (USA)Po štyroch rokoch sa na jazzáky vracia fenomenálny gitarista John Scofield. Scofield ovláda jazz tradičný i moderný, vyzná sa v klasike, samozrejmosťou je blues, funk, r’n’b. Má rád aj fusion, rock, a gospel. Nikdy neostáva zakonzervovaný v škatuľke jedného štýlu – pohybuje sa medzi nimi s ľahkosťou a istotou skutočného majstra. Tentokrát k nám zavíta so svojou novou kapelou John Scofield’s Combo 66, ktorej členmi sú pianista Gerald Clayton, basák Vicente Archer, a bubeník Bill Stewart.John Scofield - gitaraGerald Clayton - klavírVicente Archer - basaBill Stewart - bicieOficiálna stránka festivaluProgram priebežne dopĺňame------------Vstupenky si zakúpite cez náš portál.Denné vstupenkyDenná vstupenka – voľné sedenie – 29 EurDenná vstupenka – na miesto – 39 EurDenná vstupenka – VIP – 87 EurPrvých 100 denných vstupeniek do Incheby (voľné sedenie na 19., 20., a 21. októbra) máte za uvádzaciu cenu 19€!Prvých 100 denných vstupeniek do Incheby (voľné sedenie na 19., 20., a 21. októbra) máte za uvádzaciu cenu 19€!Máme headlinerov jazzákov. Jamison Ross, Kennedy Administration, Yellowjackets feat. Luciana Souza, Stefano Bollani, The Manhattan Transfer, Peter Lipa Band, John Scofield Combo 66 na bonmusovom koncerte a 3 Cohens sextet na septembrovom warm-up koncerte.